#bigTrendai

Socialinių tinklų vartotojai keičia lytį: kokias problemas transliuoja populiari naujovė?

Gustė Kelpšaitė prieš 1 m.

Nebūtina domėtis karščiausiomis skaitmeninės erdvės naujienomis – jei bent kartą per pastarąją savaitę tikrinai savo paskyrą bet kuriame socialiniame tinkle, tikrai pastebėjai, jog kažkas ten kitaip – tavo draugai staiga pakeitė lytį.

Programėlėje „Snapchat“ atsirado naujas socialinio tinklo revoliuciją sukėlęs veido filtras, suteikiantis galimybę pasižiūrėti, kaip atrodytum kitos lyties. Vartotojai visame pasaulyje parsisiuntė „Snapchat“ vien tam, kad pamatytų, kaip atrodytų tapę kitos lyties atstovais, ir dalijosi šiomis nuotraukomis įvairiuose socialiniuose tinkluose.

Tai tapo linksma pramoga, kurią išbandė garsūs sportininkai, pasaulinio lygio muzikos žvaigždės, o „Snapchat“ vartotojus apėmė toks azartas, kad patys juos pritaikė net karališkosios šeimos atstovams, populiariems atlikėjams ar žiūrimiausių serialų herojams.

Pasimatyme su išgalvota asmenybe

Tiesa, interneto vartotojų žaidimai čia nesibaigė – naudodami „moteriškąsias savo versijas“ vyrai ėmė kurti netikras paskyras pažinčių kanale „Tinder“. Vedami smalsumo ar noro pajuokauti, jie liko šokiruoti rezultatų: 100 peržiūrų per 20 minučių, pilna dėžutė asmeninių žinučių su įvairiais pasiūlymais ir saldžiais komplimentais.

Kiti taip pat stebėjosi merginų situacija internetinėse pažinčių platformose: nustebino moters pozicija visuomenėje ir požiūris į ją kaip į seksualinį objektą. Manoma, kad tokia patirtis padės vyrams geriau suprasti, su kokiais sunkumais kasdien susiduria moterys.

Tik linksmybės ir žaidimai?

Internete žaibiškai paplitus šiam lyties keitimo filtrui, selfių vakarėlis ne visiems pasirodė linksmas. Netruko nubusti translyčiai asmenys ir jų artimieji – jie teigia, kad tai viešas pasityčiojimas, sklindantis it virusas. Ypač kai šiomis dienomis socialiniai tinklai turi milžinišką įtaką formuojant nuomonę. Pasak jų, toks veido filtras su patyčių poskoniu įrodo, jog visuomenė vis dar susiduria su tolerancijos iššūkiais.

Pabrėžiama, kad taip aktyviai ir džiugiai su lyties keitimo veido filtru eksperimentuojantys žmonės realiame gyvenime tikriausiai atstumtų ar net įžeistų sutiktą translytį asmenį. Negana to, šios nuomonės šalininkai klausia, kodėl vaizduojamos dvi lytys, kai iš tiesų egzistuoja net 37 – kaip jaustis tiems, kurie save tapatina su kažkuo in between? Tačiau kita bendruomenės dalis išreiškia viltį, jog ši socialinių tinklų naujovė padės atrasti save, į savo kūną pažvelgti kitomis akimis ir galbūt apsispręsti bei žengti žingsnį tiems, kurie vis dar dvejoja.

Stereotipinis lyčių maketas

Nuomonę išsako ir nesutinkantys su visuomenei primetamais išvaizdos standartais: ir vyrai, ir moterys „Snapchat“ veido filtro algoritmo dėka nuotraukose vaizduojami panašiai: idealiai sutvarkytais antakiais, lengvu makiažu ir liemenį siekiančiais plaukais arba trečios dienos barzdele, griežtų formų žandikauliu ir užburiančiomis akimis. Kodėl bandoma suformuoti tokią „idealią“ visuomenę?

Čia iškyla ir kita problema: jei naudodamas „Snapchat“ veido filtrą sieki pamatyti, kaip atrodytum priešingos lyties, kodėl filtras neparodo, kaip hormonai iš tiesų paveikia kūną? Tokius klausimus kelia ir translyčiai asmenys, teigiantys, jog ši naujovė tik dar labiau skatina visuomenės transfobiją.

Kas teisus?

Medalis turi dvi puses, tad ir šioje istorijoje kiekvienas renkasi savąją. Nesvarbu, kurios pusės laikaisi, faktas toks, jog iš pirmo žvilgsnio paprasta socialinio tinklo naujovė sukėlė emocijų jūrą visuomenėje – kol vieni linksmai krykštavo ir dalijosi nuotaikingomis nuotraukomis, kiti priėmė tai itin asmeniškai ir jautriai.

Ši situacija – puikus pavyzdys, kokia galinga šiandien yra socialinė medija ir kokią įtaką (arba žalą) gali padaryti vartotojui.

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Privatumo politika