#bigDizainas

Profesinių įgūdžių ugdymas kitaip – keturi netikėti iššūkiai dizaineriams

Mikas Macijauskas prieš 9 mėn.

Norint būti geru dizaineriu neabejotinai reikia turėti kūrybinę gyslelę, techninių įgūdžių ir estetinę nuovoką. Tačiau vien to nepakanka. Dizaineriui nepamainomos ir tokios savybės kaip kantrybė, geri problemų sprendimo ir laiko planavimo įgūdžiai bei kruopštumas. Galimybių jas išsiugdyti suteikia ne tik su dizainu susijusios užduotys, bet ir netikėtos veiklos ar kasdienybės įkvėpti iššūkiai. Jų prisigalvoti galima išties daug. Štai keletas pavyzdžių – kai kuriuos esu išbandęs pats, kitus – kolegos dizaineriai, tad galime patvirtinti, kad tikrai veikia!

Iššūkis Nr. 1: ryžis po ryžio…

Šiai užduočiai prireiks ryžių ir azijietiškų valgymo lazdelių. Tačiau ne naujam receptui išbandyti, o savo kantrybei ugdyti. Išberkite ryžius ant stalo ar kito lygaus paviršiaus ir… naudodamiesi valgymo lazdelėmis vieną po kito surinkite juos atgal į pakuotę.

„Bet juk tai beprasmis laiko švaistymas“, – girdžiu skeptikų balsus. Nebūtinai – jei tik galvosime apie šį iššūkį kaip apie kantrybės ugdymo pratimą. Ilgas, monotoniškas, susikaupimo reikalaujantis darbas jūsų vidinį kantrybės indą padarys talpesnį. Be to, taip pasipraktikavę galėsite užtikrintai jaustis bet kuriame Azijos virtuvės restorane.

Kodėl reikšmingas dizaineriui? Dizainerio darbe kantrybė yra nepamainoma savybė. Kantrybės prireikia atliekant didelius koncentracijos reikalaujančius dizaino darbus, kai maketas dėliojamas pikselis po pikselio – kaip kad tie ryžių grūdeliai. Be to, ši savybė reikalinga ieškant tinkamiausių sprendimų, kurie nebūtinai gimsta lengvai, o ilgai bendraujant su klientais, aiškinantis jų poreikius.

Iššūkis Nr. 2: surink baldą be instrukcijos

Kai prireikia naujo rašomojo stalo, komodos ar spintelės, daugelis skubame į „Ikea“, išsirenkame reikiamą baldą, o grįžę namo griebiame jo surinkimo instrukciją ir atsiraitoję rankoves imamės darbo. Norint įveikti rekomenduojamą iššūkį, tereikia praleisti instrukcijos dalį ir pamėginti baldą surinkti vadovaujantis tik savo paties sumanumu ir logika.

Surinkti baldą nesinaudojant instrukcija, nesivadovaujant internete rastu tutorialu, be abejo, bus sunkiau, tačiau tai padės ugdyti problemų sprendimo įgūdžius. Išsiaiškinti ir atrasti kelią vien savo galva verta norint išmokti rasti išeitis iš keblių situacijų.

Kodėl reikšmingas dizaineriui? Turbūt daugeliui dizainerių gerai pažįstama situacija, kai norimas rezultatas yra žinomas, tačiau būdai, kaip jį pasiekti – nebūtinai. Ieškant tinkamų sprendimų ne visuomet užtenka paguglinti ar pasiklausti kolegos. Tam dažnai tenka pasitelkti savo problemų sprendimo įgūdžius ir ieškoti kelio pačiam.

Iššūkis Nr. 3: penki kvietimai kavos per vieną dieną

Jei esate susidūrę su situacija, kai jau visą mėnesį planuojate su draugu ar drauge susitikti kavos, tačiau susitikimą vis atidedate dėl laiko stokos, šis iššūkis privers pakrapštyti galvą – reikės suorganizuoti penkis tokius susitikimus su skirtingais draugais. Per vieną dieną. Skirtingose vietose.

Šis iššūkis ne tik taps proga susitikti su draugais, bet ir leis ugdyti organizacinius bei laiko planavimo įgūdžius. Per ribotą laiką sudalyvauti keliuose skirtinguose susitikimuose, juose neužsibūnant, neužsiplepant (ir nepadauginant kavos ☺) gali būti tikrai nelengva. Tai reikalauja disciplinos, organizuotumo ir kruopštaus laiko planavimo.

Kodėl reikšmingas dizaineriui? Dizainerio kūrybinius ieškojimus ir polinkį į perfekcionizmą paprastai varžo terminai. Jų laikytis, be abejo, svarbu, o dirbant su keliais projektais vienu metu – dar svarbiau. Per ilgas užsižaidimas su vienu darbu gali sukelti domino efektą: pradės vėluoti kiti darbai. Tai išties nemažai streso kelianti situacija, kai tenka verstis kūlversčiais ir maldauti papildomos valandos paroje. Kad to išvengtumėte, mokėti planuotis laiką labai svarbu.

Iššūkis Nr. 4: po naują origamį kasdien

Origamis yra japoniškas popieriaus lankstymo menas, o šis iššūkis gali tapti puikia proga jį išbandyti. Susiraskite origamio instrukcijas, pasiimkite popieriaus lapelį ir pincetą. Kam reikalingas pincetas? Nes iššūkio esmė – išlankstyti objektą neliečiant popieriaus pirštais! Pradėkite nuo paprastesnių figūrų ir kaskart kelkite sudėtingumo kartelę.

Origamis reikalauja ne tik kantrybės, bet ir ypatingo kruopštumo – kiekvienas popieriaus perlenkimas turi būti labai tikslus, nes kitaip lankstomas objektas išeis kreivas, be vienos kojos ar visai neišeis. Ne kiekvienam iš karto pavyksta išlankstyti norimą origamį – vieniems sekasi geriau, kitiems prasčiau, tačiau negalima paneigti, kad taip puiki priemonė kruopštumui lavinti.

Kodėl reikšmingas dizaineriui? Sakoma, kad gamutas slypi net molekulėse. Dizaino atveju tai yra kiekviename vizualizacijos pikselyje ar vektoriniame taške. Siekiant kurti gerą dizainą būtina nušlifuoti kiekvieną milimetrą, pasverti net ir mažiausią smulkmeną. Požiūris „Ai, bus gerai“ šiame darbe tikrai netinka. Geras dizaineris yra kruopštus dizaineris, o origamis yra vienas iš būdų stiprėti šioje srityje.

Neužsidarykite profesiniame kevale!

Visi šie iššūkiai tik dar kartą įrodo, kad norint tobulinti profesinius įgūdžius nebūtina sėdėti po darbo ar prieš miegą skaityti profesinę literatūrą. Neretai tobulėti leidžia ir netikėtos veiklos bei kasdienybės iššūkiai, kurių susigalvoti galime kiekvienas. Kartu jie padeda išvengti rutinos ir neužsidaryti profesiniame kevale. Tad kviečiu atitrūkti nuo darbo ir išbandyti šiuos netradicinius tobulėjimo metodus.

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Privatumo politika