#bigIšmintis

Planas perfekcionistui, kaip kovoti su savo tobulybėmis

Liveta Stonkutė prieš 1 m.
Pirmą kartą publikuota: DELFI

Bet kuri užduotis tau – ne šiaip darbas, o galimybė (ir būtinybė) pasiekti tobulumą? Kiekviena detalė yra reikšminga, o iš kiekvienos situacijos reikia išspausti maksimumą? Sveikinu tave ir kartu šiek tiek užjaučiu: esi vienas iš mūsų, perfekcionistų. Tai gali būti tavo didžiausia stiprybė arba kliūtis siekiant savo tikslų. Viskas priklauso nuo to, kuria linkme nukreipsi savo vidinį kritiką ir kuriai – blogajai ar gerajai – perfekcionizmo pusei leisi bujoti.

Mūsų vis daugiau

Moksliniai tyrimai rodo, kad perfekcionistų gretos pastaraisiais metais sparčiai didėja. Tai galima pastebėti ir plika akimi kasdienybėje – dirbant jauname kolektyve, bendraujant su mano amžiaus žmonėmis. Ne vienas jų pasižymi ta pačia, vis labiau mano kartai būdinga savybe.

Ekspertai šį perfekcionizmo įsigalėjimą aiškina įvairiai. Viena labiausiai tikėtinų priežasčių – visuomenėje įsivyraujanti tendencija viską vertinti ir lyginti bei visur didėjanti konkurencija.

Šiandienės technologijos suteikia vis geresnes galimybes pamatuoti, palyginti, įvertinti, reitinguoti, todėl žmonės intuityviai visą savo veiklą, pasiekimus ir darbus ima suvokti per šią prizmę. Paprastas pavyzdys – kai tavo nuotraukos gerumas (o kartu ir tavo socialinis statusas?) „Facebook“ ar „Instagram“ priklauso nuo jos surinktų „like“ skaičiaus, tai ir kelios valandos siekiant užfiksuoti „tobulą“ kadrą neatrodo per daug. Taip žmonės įpranta visur ir visada siekti tobulybės.

Kai kurie tyrėjai šiandieninę visuomenę pagal jos polinkį viską matuoti, vertinti ir lyginti netgi vadina metrikų visuomene (angl. metric society). Visi jaunimo lūkesčiai šiandien yra kaip niekad aukšti. Taigi jaunatviškas maksimalizmas drauge su nuojauta, kad esi nuolat vertinamas ir lyginamas su kitais, sukuria palankią terpę perfekcionizmui klestėti.

Perfekcionizmas, kurį reikia pažaboti

Kad ir kaip ten būtų, perfekcionistas – šiandienos visuomenėje vis dažniau sutinkama asmenybė, o prie jo prisitaikyti turi ir kolegos, ir darbdaviai. Ir tai ne visada lengva, nes itin aukštus – ir nebūtinai realistiškus – standartus perfekcionistas gali taikyti ne tik sau, bet ir kitiems. Tai vadinama į kitus nukreiptu perfekcionizmu (angl. other-oriented perfectionism).

Vis dėlto gerokai dažniau vidinis kritikas trukdo ne kitiems, bet koją kiša pačiam perfekcionistui. Neigiama perfekcionizmo pusė gali pasireikšti labai įvairiai ir ją, ko gero, pajuto daugelis „tobulybių“:

  • Perfekcionizmas kaip baimė suklysti ar nepateisinti lūkesčių. Tokios baimės gali privesti prie to, kad darbai atidėliojami ar vengiama imtis rimtesnių užduočių. Norint tokias baimes įveikti, svarbu įsisąmoninti paprastą tiesą – klysta visi, o ir tavo kolegos ar vadovai tave vertina tikrai atlaidžiau nei tu pats save.
  • Perfekcionizmas kaip kliūtis džiaugtis savo pasiekimais. Kai nuolat lygiuojamasi į realius ar menamus kitų pasiekimus, džiaugtis savais tampa sunku. Dėl to svarbu atsikratyti įpročio nuolat save lyginti su kitais.
  • Perfekcionizmas, trukdantis mėgautis procesu. Susitelkus vien į rezultatą, labai lengva pamiršti mėgautis pačiu darbo procesu. Taigi, kai mintys nejučia vėl ir vėl krypsta link būsimo „tobulo“ rezultato, reikėtų pamėginti jas sugrąžinti į čia ir dabar, kur tu darai tai, kas tau patinka.
  • Perfekcionizmas kaip noras, kad viskas pavyktų iš pirmo karto. Gyvenime daug kas nepavyksta iš pirmo karto, bet perfekcionistui tai prilygsta katastrofai. Klaidas reikėtų priimti kaip galimybę mokytis ir tobulėti.
  • Perfekcionizmas kaip tobulinimas be pabaigos. Atlikdamas tam tikrą užduotį perfekcionistas dažnai įsivelia į nesibaigiantį tobulinimo procesą ir finišo tiesioji niekada nepriartėja. Susitelkęs ties netobulumų taisymais, šlifavimais ir gludinimais, perfekcionistas tam gali paaukoti itin daug jėgų ir laiko – dažnai vien tam, kad galiausiai vis tiek liktų nepatenkintas galutiniu rezultatu. Dėl to būtina išmokti laiku pasakyti „stop“ ir darbą užbaigti.

Gerasis perfekcionizmas – tavo supergalia

Vis dėlto gera žinia yra! Perfekcionizmas gali tapti tikra supergalia, kurią tinkamai naudojant įmanoma nuversti kalnus. Štai keletas priežasčių:

  • Perfekcionisto požiūris į darbą yra unikalus. Darbas jam nėra tiesiog užduotys, kurias reikia kuo greičiau nuo savęs „nustumti“, o galimybė sužibėti, padaryti geriausiai ar tobulai. Suvaldytas ir kiek disciplinuotas šis polinkis gali tapti nepakeičiama savybe, leidžiančia pasiekti puikių rezultatų.
  • Ne vienas garsus ir sėkmingas žmogus pasižymėjo perfekcionizmu. Jeigu ne ši vieno iš „Apple“ kompanijos įkūrėjų Steve’o Jobso savybė, tikėtina, šiandien neturėtume tokių išmaniųjų įrenginių. Teigiama, kad S. Jobsas kompanijos produktų prototipus ir dizainą tobulindavo tol, kol šie jam atrodydavo nepriekaištingi. Ir nors ilgamečio „Apple“ kompanijos vadovo perfekcionizmas neretai taip pat peržengdavo ribas, tačiau ši jo savybė turbūt yra viena iš įmonės sėkmės priežasčių.
  • Perfekcionistai geba dalykus ištobulinti. Perfekcionistas bet kurį savo darbo objektą tarsi nešlifuotą deimantą gali nugludinti iki akinančio spindesio. Šie žmonės lengvai pastebi trūkumus ir mėgsta juos šalinti.
  • Perfekcionistai pasauliui yra išties reikalingi. Jų aukštai keliama kartelė ir tobulumo siekis leidžia sukurti anksčiau neįsivaizduotas technologijas, aukščiausios kokybės produktus, paveikiausias reklamas ar įspūdingus meno kūrinius. Juk jei kas nors leistų pasirinkti: skristi perfekcionisto arba šia savybe nepasižyminčio žmogaus suprojektuotu lėktuvu, daugelis turbūt rinktųsi pirmąjį variantą.

Taigi būti perfekcionistu nors ir nelengva, bet labai gera! Ši savybė, tarsi neužgęstantis varikliukas, skatina visada judėti pirmyn ir siekti aukštumų. Svarbu sugebėti ją retkarčiais išjungti ir nuo savęs pailsėti.

Malonių iššūkių!

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Privatumo politika