#bigDizainas #bigKūryba

Neišnaudota reklamos niša – nuomonės formuotojai-menininkai

Agnė Žiūkaitė prieš 1 m.
Pirmą kartą publikuota: DELFI

Influencerių rinkodaros populiarumas kasmet vis auga. Kadangi ši sritis dar labai jauna ir kol kas nėra ilgalaikių ir stabilių praktikų, prekės ženklai kasdien susiduria su daugybe iššūkių, kurių sąrašo viršuje – tinkamo nuomonės formuotojo pasirinkimas. Rasti žmogų, kuris nuoširdžiai ir entuziastingai aprašys jūsų prekę ir paslaugą, gana sudėtinga, juolab kad Lietuvos rinkoje ir pačių influencerių ratas gana ribotas. Nenustebkite, jei vieną dieną pamatysite garsų žmogų, savo soc. tinklo paskyroje reklamuojantį „Nike“ sportinius batelius, o kitą dieną – konkurentų produkciją.

Pagrindinė problema – nykstantis unikalumas

Dėl mažo nuomonės formuotojų pasirinkimo mūsų šalyje ryškėja viena problema – daug sekėjų socialiniuose tinkluose pritraukusi garsenybė nebeturi vienos, savitos, ją išskiriančios ir patikimą nuomonę formuojančios srities. Vieną dieną matome įžvalgas apie naują knygą, kitą dieną skaitome apie kosmetikos gaminį, trečią – apie dar vieną kosmetikos gaminį, tik šįkart – konkurentų. Lojalumo trūkumas vienam prekės ženklui paprastam sekėjui kelia dvejonių dėl nuomonės patikimumo. Dar blogiau – per daug akivaizdi ir abejingai pateikta produkto reklama sukelia pačią blogiausią reakciją – atmetimą.

Pavyzdžiui, socialiniame tinkle įžymybė pasidalina nuotrauka su reklamuojama preke rankoje. Žinoma, nuotraukos vizualioji pusė pateikiama estetiškai: ranka padabinta žiedais, fone smilksta daili žvakė, o ant aksominės sofos numesta pagalvėle su užrašu „Love yourself“. Nuotraukos aprašas greičiausiai skamba taip:

Vis negaliu rasti laiko sau. Darbai darbus veja. Šią dangišką atokvėpio minutę nėra nieko geriau už (įrašyti norimo produkto pavadinimą). Iš tiesų, iš pradžių ir pati skeptiškai žiūrėjau į tokius aprašus, bet nepatikėsite – (dar kartą įrašyti produktą) maloniai nustebino. Rekomenduoju norintiems patirti rutiną išblaškančią palaimą.

Į skliaustelius galime įrašyti šampūną, limonadą ar drabužių prekės ženklą – didžioji dalis sugalvotų produktų šiam šabloniniam įrašui tikrai tiks. Jame pabrėžiamas didelis gyvenimo tempas, poilsio trūkumas, jaukumo troškimas – jausmai, su kuriais žmonės susitapatina itin lengvai. Tačiau jei influencerių įrašuose atpažįstame besikartojančią, šablonišką reklamą, komunikacijos specialistams verta susimąstyti apie kitas reklamos formas, ypač norint pasiekti tikslinę auditoriją, o kartu ir potencialų pirkėją jo neatbaidant. Čia į pagalbą atskuba kūrybiškumas, o tiksliau – kūrėjai menininkai.

Pasitelkti galima ir instaliacijas

Apžvelkime keletą atvejų, kuriuose Lietuvos kūrėjai buvo sėkmingai įtraukti į reklaminių kampanijų komunikaciją. Vienas jų – Jolita Vaitkutė, menininkė, kurianti portretus ir instaliacijas iš maisto produktų. Nors jos kūriniuose dažniausiai vaizduojami garsūs asmenys, tačiau meninėse instaliacijose galime atrasti ir produkto rodymo (angl. product placement) pavyzdžių.

2017 metais į parduotuvių lentynas grįžus lietuvių pamėgtiems šokoladiniams saldainiams „Fortūna“, šis prekės ženklas rado nestandartinį būdą produktą parodyti pasitelkdamas maisto menininkės J. Vaitkutės kūrybą. Didelius lankytojų srautus pritraukiančiame prekybos centre „Panorama“ eksponuota menininkės kurta instaliacija iš saldainių „Fortūna“, skirta tais metais sėkmingiausio Lietuvoje žmogaus rinkimus laimėjusiam Rimvydui Širvinskui-Makaliui. Kūriniui panaudota 40 kilogramų saldainių, 30 plytelių juodojo ir 20 plytelių pieninio šokolado, o didžiausia šio kūrinio interakcija – portretas išryškėja tik tada, kai į jį žiūrima stovint iš tam tikro taško.

J. Vaitkutės kurtas atvaizdas-instaliacija tapo ne tik patraukliu ir įdomiu objektu prekybos centro lankytojams, bet kartu sustiprino „Fortūnos“ žinomumą ir padidino instaliacijos autorės braižo atpažįstamumą.


© J. Vaitkutės kurta instaliacija iš „Fortūnos“ saldainių

Originalumo paieškos Lietuvoje

Vienas iš nuomonių formuotojui keliamų kriterijų – kuriamo turinio ir asmenybės unikalumas. Menininko atveju toks įvaizdis gali būti jo kūryba. Pavyzdžiui, pristatydamas bekontaktę kortelę „Swedbank“ pasirinko elektroninės muzikos kūrėją ir prodiuserį Tomą Narkevičų („Fingalick“) ir jo specialiai šiai reklamai sukurtą muzikinį kūrinį, atliekamą iš įvairių objektų keliamų garsų.

Pati dirbu kūrybinį darbą, todėl pastebiu, kad šalies rinkodaros specialistai, planuodami reklamines kampanijas, į jas beveik neįtraukia nuomonės formuotojų-menininkų. Keista, juk menas – stiprus ginklas ir labai puiki terpė perteikti nuomonę naujomis, originaliomis formomis. Kūrybiniai darbai, tokie kaip muzikinė instaliacija, performansas ar gatvės meno kūrinys, gali tapti patraukliu ir išskirtiniu turiniu įvairių prekės ženklų komunikacijoje.

Šio bendradarbiavimo nauda abipusė – tiek menininkas, tiek jo darbai patenka į platesnę auditoriją, gauna galimybę supažindinti visuomenę su savo kūryba, o prekės ženklas rinkoje pademonstruoja nestandartinį mąstymą ir originalų sprendimo būdą, leidžiant į sceną meno atstovą. Šioje situacijoje galėčiau įžvelgti dar vieną privalumą – auditorija vis dažniau matydama menininkų kūrybą ir unikalų jų kuriamą turinį stiprintų suvokimą, kad menas nėra tik mažai grupei suprantama išraiška.

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Privatumo politika