#bigIšmintis

Karjeros plano pradžia – geriausias praktikantas

Gustė Kelpšaitė prieš 2 m.

Studijuoji paskutiniame kurse, esi pareigingas, sąžiningai lankai paskaitas, dalyvauji seminaruose ir puikiai išlaikai egzaminus. Svajoji, kaip tą pačią minutę, kai garsiai ištars tavo vardą ir į rankas įbruks diplomą, tapsi fantastišku komunikacijos guru ir geidžiamiausi darbdaviai patys išsirikiuos eilėje – juk jau esi trokštamas specialistas.

Ir tuomet išauš ta diena, kai turi žengti į rinką. Dabar, tau leidus, pabūsiu linksmybių griovėja: į tave trenks žaibas, virš galvos kabantis juodas debesis aplies lediniu vandeniu, o tada kils klausimas – ką aš veikiau pastaruosius ketverius metus, jei atrodo, kad vis dar nieko nemoku?!

Išgyvenus šį sunkų sukrėtimą ateina laikas veikti. Tačiau nuo ko pradėti? Universitetas baigtas, vadovėliai perskaityti, o trisdešimt du išsiųsti gyvenimo aprašymai nesulaukė jokios reakcijos. Pirmasis pradedančiojo žingsnis – profesinė praktika. Tad ką apie ją žinoti svarbiausia – skaityk toliau.

1. Atsakyk sau, kokia tavo motyvacija

Kodėl ieškai praktikos – tai pagrindinis klausimas, į kurį turėtum atsakyti prieš nerdamas į paieškas. Ugdysi įgūdžius, ateisi tik paspoksoti, kaip dirba kiti, o gal jau pirmą mėnesį tikėsiesi uždirbti milijoną? Tiksliai užsibrėžti siekiai ir lūkesčiai tikrai palengvins ieškojimus ir nukreips tinkama linkme.

Kitas klausimas, kurį verta sau užduoti – eini pasisemti patirties ir įsitikinti, kad žengi teisingu keliu, ar visgi ieškai vietos, kurioje matai perspektyvą likti ir praktikos laikotarpiui pasibaigus? Galutinis tikslas turi labai daug įtakos kasdienių darbų kokybei, produktyvumui ir motyvacijai.

2. Tiksliai žinok, kur eini

Užklausą įmonei siųsk tik įsitikinęs, jog tai – būtent ta vieta, kurioje nori būti. Netingėk ir skirk laiko įsigilinti, kokią poziciją ji užima rinkoje, kokiomis vertybėmis vadovaujasi ir su kokiais klientais dirba. Peržvelk pastarųjų profilius, pastebėk, kaip vystoma komunikacija, kokie projektai vykdyti anksčiau.

Tai tikrai padės susidaryti realesnę viziją apie įmonę – o jei ši pasirodys būtent tai, ko ieškai, bazinės žinios ir atlikti namų darbai neabejotinai padarys įspūdį ir potencialiam praktikos vadovui!

3. Parenk planą

Svajonių praktikos vieta – jau mano. Kas toliau? Lengvas jaudulys ir nežinomybės baimė praeis jau už poros dienų, tačiau ką daryti, kad darbas būtų sklandus ir produktyvus visą sutartą laikotarpį? Prieš pradėdamas dirbti, pasidomėk, kokios KONKREČIOS užduotys tau bus patikėtos – virti kavą ar būti pasiuntinuku tikrai nėra tavo prievolė. Pagrindinė pareiga turėtų būti visapusiška pagalba projektų vadovui (-ams).

Kaip įgyvendinti misiją „Išgelbėk projektų vadovą“?

1. Pasidomėk klientu – darbas vyks greičiau ir paprasčiau

Kiekvienas projektų vadovas turi klientų krepšelį, kuris dažnai yra itin skirtingas. Būtent todėl privalai rasti kelią, kuriuo galėsi pasiekti konkretaus kliento tikslinę auditoriją. Prieš nutrūktgalviškai nerdamas į paskirtą užduotį, skirk laiko peržvelgti prekės ženklo paskyrą, įsigilink į rašymo stilių, kalbėjimo toną ar spalvinę gamą. Taip nereikės užduoti tūkstančio klausimų projektų vadovui, keturiolika kartų išgirsti skaudų „atmesta“ bei gaišti brangaus laiko.

2. Iš laiko planavimo garsiai juokiasi netikėtos užduotys

Jei prie paskirtos užduoties nėra nurodymo „kuo skubiau“, vis tiek daryk kuo skubiau. Asmeninė patirtis byloja, jog kruopščiai suplanuotą darbotvarkę labai dažnai sudrumsčia nenumatyti darbai, reikalaujantys operatyvumo. Aišku, laisvą minutę gali praleisti naršydamas „Facebook“, tačiau jei laisvų minučių yra trys, geriau kibk į darbus ir nelauk, kol laikas pradės tiksėti.

3. Prieš klausdamas – paguglink

Užduočių praktikantai gauna pačių įvairiausių, todėl nenuostabu, kad kyla ir itin keistų (o kitiems, atrodo, savaime suprantamų) klausimų. Žinoma, visada gali pasiteirauti projektų vadovo, tačiau prieš prasižiodamas pagalvok – ar tikrai negali rasti atsakymo pažvelgęs į pavyzdį, įsigilinęs į praėjusio mėnesio tinklelį ar įvedęs užklausą į visažinį „Google“? Taip taupysi projektų vadovo laiką, gilinsi savo analitinius gebėjimus ir ugdysi savarankiškumą.

Kaip iš praktikos pasiimti kuo daugiau?

Jeigu į praktiką atėjai ne tik linksmai praleisti laiko, bet ir šio to išmokti, papildyti žinių bagažą ir tapti labiau įgudusiu darbuotoju, pasistenk ir pats.

1. Dalyvauk įmonės organizuojamoje veikloje

Stenkis dalyvauti visose vykdomose veiklose: nesvarbu, ar tai vidinis susirinkimas, ar vakarėlis – tai ugdo komandiškumą, leidžia geriau suprasti darbo principus, pasisemti profesinių žinių iš labiau patyrusių kolegų. Taip, kartais dalyvauti nedrąsu, dažnai atrodo, kad tavo idėja turbūt vis tiek bus atmesta, o žodis – nesvarus. Tačiau šias mintis nuvyk į šalį ir ženk šį žingsnį geresnių santykių bei vertingos patirties link.

2. Prisimink terminus, aktualias temas ir faktus

Ne visi darbai užpuola netikėtai – yra kategorija užduočių, vykdomų periodiškai ir visuomet panašiu metu. Atlikęs jas kartą ar du, pradėsi įsiminti savaitės ar mėnesio dieną, paros laiką ar įvykį, kada šis darbas būna įgyvendinamas. Jei atėjęs į praktiką žinai, kad šiandien tau turėtų būti skirtaši užduotis – pasidomėk, parodyk iniciatyvą, pademonstruok, jog prisimeni. Suvoki darbų seką? Nelauk, kol projektų vadovas dar kartą tai pakartos – užduotį vykdyk toliau. Tavo pastangos ir greitis čia itin vertinami.

3. Nelauk ir rodyk iniciatyvą!

SVARBIAUSIA, ką turi suvokti atlikdamas praktiką (nes, žinoma, degi noru mokytis – kitaip juk čia nebūtum) – NEMIEGOK! Nelauk, kol kažkas atsiųs užduotį, neskaityk elektroninių knygų, kol kažkas paprašys pagalbos, nežiovauk ir nekrapštyk nosies! Atlikai užduotį? Rašyk ir klausk, ar projektų vadovas neturi kitos. Parašei tekstą? Prieik ir pasidomėk – turbūt reikės ir dar vieno. Sukūrei vizualą? Dizaineris tikrai pagirs už iniciatyvą ir skirs kitą užduotį.

Būk tikras, kad komanda tikrai pasistengs tave paversti puikiu specialistu, tačiau nesitikėk, kad jie atvers tavo galvą ir ten sukraus visas žinias – tai tavo paties pareiga. Jei būsi atviras naujovėms, trokši išmokti ir išsinešti kuo daugiau, negailėsi savo laiko ir sutartą terminą praktikos vietą laikysi rimtu darbu, visas kolektyvas taps didžiuliu postūmiu ir pagalba. Sėkmės!

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Privatumo politika