#bigDizainas

Kaip kūrybos blokus nuima dizaineriai?

Brigita Burlingytė prieš 3 mėn.

Kūrybiškumas yra vienas svarbiausių dizainerio darbo varikliukų. Bet ką daryti tada, kai jis neužsiveda arba kai vidury darbo nukrenta didelis ir sunkus kūrybinis blokas? Sprendimas visada yra. Štai keletas metodų, kurie man padeda tą bloką pajudinti ir su vėjeliu darbuotis toliau.

Minčių kartografija

Minčių žemėlapis – ne tik dizainerių, bet ir kitų kūrybininkų taikomas metodas. Tai tam tikras asociacijų tinklas, nupinamas iš vienos pagrindinės idėjos, žodžio ar objekto, kuris yra šio žemėlapio viduryje. Pavyzdžiui, jei ieškote idėjų naujos kepyklėlės logotipui ir vizualiniam stiliui, balto lapo centre gali atsidurti pyragas, o iš jo išsišakoti visos pyrago asociacijos – jos atveria kelią naujoms ir taip plečia braižomą schemą.

Doodlinimas

Doodlinimo metodo genialumas yra jo paprastumas. Gebėjimą doodlinti, arba kitaip nededant ypatingų pastangų piešti visa, kas šauna į galvą, įgyjame dar vaikystėje. Jį neretai nesąmoningai pasitelkiame, kai po ranka turime rašiklį ir užrašinę ne itin įdomiame susitikime ar paskaitoje. Ir nors iš pirmo žvilgsnio toks „paišymas“ gali atrodyti kaip beprasmis užsiėmimas, tačiau dizaineriui jis neretai tampa įkvėpimo ir idėjų šaltiniu.

P. S. Tam, kad doodlinimas eitųsi lyg per sviestą, kaip ir su minčių žemėlapiu, galima pradėti nuo tam tikros pirminės idėjos ir toliau leistis nešamam asociacijų srauto.

Mokymasis iš kitų

Ne paslaptis, kad visų sričių kūrėjai įkvėpimo semiasi ir vieni iš kitų. Analizuojant kitų kūrybos vaisius, lengviau išsijudina paties kūrybiškumas. Dėl to ištikus kūrybiniam blokui dizaineriui visuomet pravartu paganyti akis po „Behance“, „Pinterest“ ar „IDN World“, sekti naujienas dizaino tinklaraščiuose. Geri pavyzdžiai nebūtinai skatina kopijuoti, priešingai – jie parodo naujus kūrybos galimybių horizontus, kuriuose imame ieškoti savų idėjų. Juk, kaip sakė legendinis prancūzų kino režisierius Jean-Lucas Godard, „it’s not where you take things from – it’s where you take them to“.

Senas geras minčių lietus

Su kūryba ir idėjų paieška susijusiems žmonėms neabejotinai yra tekę dalyvauti breine ir prisidėti prie kolektyvinio idėjų generavimo. Neretai po tokios sesijos tai, kas anksčiau buvo kūrybiniu akligatviu, virsta plačiu horizontu.

Į brainstormus nebūtina kviesti tik savo srities kolegas – neretai su dizainu visai nesusiję žmonės gali pametėti įdomiausių ir netikėčiausių idėjų. Be to, kūrybines sesijas visada pravartu paįvairinti įtraukiant vis naujus kolegas, keičiant įprastą susitikimų vietą ar eigą. Rutina yra kūrybiškumo priešas, todėl nauji vėjai čia sveikintini!

Kūrybinių krizių imunitetui stiprinti

Kad ir kokie efektyvūs kūrybinio bloko įveikimo metodai būtų, geriausia, kad jų prireiktų kuo rečiau. Tam būtina kūrybiškumą nuolat ugdyti, o tai padaryti gali padėti paprasti, tačiau dizaineriui labai naudingi įpročiai:

  • Dizaino iššūkis kiekvienai dienai

Ugdant kūrybiškumą vienas efektyviausių būdų pasiekti gerų rezultatų yra mesti sau iššūkį. Dizaineriui tokiu iššūkiu, pavyzdžiui, gali būti kiekvieną dieną aplinkoje pastebėti ir nufotografuoti įdomią tekstūrą ar formą. Taip bus lavinamas dėmesingumas ir gebėjimas kasdienybėje atrasti įkvėpimą, ugdomas jautrumas spalvoms, tekstūroms ir formoms.

  • Priešistorinis „Photoshop“

Senas, bet vis dar neužmirštas metodas kūrybiškumui ugdyti – popieriniai fotomontažai. Jo esmė – senų žurnalų ir laikraščių iškarpas dėliojant ant popieriaus kurti įvairius sluoksnius (layers). Visai kaip dirbant programa „Photoshop“, tik šiuo atveju naudojamasi ne skaitmeninėmis, o tikromis žirklėmis. Reguliariai praktikuojant tokį maketavimo būdą galima atrasti naujų vizualinių idėjų ir jų derinių. Beje, šis popierinių karpinių ir skirtingų tekstūrų derinimas yra ne tik puikus būdas lavinti kūrybiškumą, bet ir vienas didžiausių trendų šiandieniniame dizaino pasaulyje.

  • Meditacija ir bėgiojimas

Kūrybiškumui klestėti reikia ne tik neišsenkančių įkvėpimo šaltinių, bet ir erdvės kuriančiojo galvoje. Būdų pravalyti mintis yra įvairių. Mano mėgstami ir rekomenduojami – meditacija ir bėgiojimas. Šie užsiėmimai leidžia atsikratyti streso ir tam tikra prasme perkrauti smegenis. Iš patirties galiu pasakyti, kad po meditacijos ar pabėgiojus kūrybinės idėjos gimsta lengviau, o ir visas organizmas jaučiasi geriau. Be to sunku kurti genialias idėjas.

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Privatumo politika