#bigIšmintis

Kaip efektyviai generuoti idėjas: kūrybinio mąstymo technikos

Agnė Žiūkaitė prieš 10 mėn.
Pirmą kartą publikuota: DELFI

Kūrybinėse, komunikacijos ir reklamos agentūrose, nuolat kurti naujas idėjas yra neatsiejama kasdienio darbo dalis. Kūrybingi problemos sprendimo ar idėjų pateikimo būdai reikalingi norint išlikti inovatyviems rinkoje. Vis dėlto kūrybinių idėjų kartais ima ir pritrūksta. Tam į pagalbą pasitelkiamas brainstormas, lietuviškai vadinamas minčių lietumi arba kūrybinio mąstymo sesija.

Ši idėjų generavimo technika sugalvota reklamos vadovo, kūrybinio mąstymo teoretiko Alexo F. Osborno dar 4-ajame dešimtmetyje. Minčių lietaus principas paprastas – surašomos visos su užduotu klausimu ar iškelta problema susijusios į galvą ateinančios idėjos, nesvarbu kokios keistos ir netikėtos jos būtų, o tuomet atrenkamos tinkamiausios.

Tokią praktiką taiko dauguma darboviečių – juk kuo daugiau galvų, tuo daugiau idėjų. Tačiau kad minčių lietaus sesija būtų efektyvi ir atneštų realią naudą, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir pasirinkti geriausią techniką.

Kaip pasiruošti brainstormui?

Pirmiausia, prieš pradedant kūrybinio mąstymo sesiją, labai svarbu nusibrėžti tam tikrą orientyrą. Į minčių lietų sukviesti darbuotojai ir jų nusiteikimas lemia, ar idėjų generavimas atneš norimų vaisių. Dažniausios priežastys, kurios užkerta kelią sėkmingam brainstormui:

 • Mintis išsako tik ekstravertai, o intravertai savosiomis pasidalyti nedrįsta.
 • Sakomos tik tos idėjos, kurios gali patikti vadovui, arba tos, kurių ne gėda pasakyti.
 • Dauguma mieliau rinktųsi „dirbti svarbesnius darbus“ nei savo laiką skirti kūrybinių idėjų sesijai.

Taigi labai svarbu prieš minčių lietaus sesiją nepamiršti šių faktorių ir atitinkamai jiems pasiruošti:

 • Nustatykite toną. Brainstormo sesijos moderatorius turėtų nustatyti bendrą toną, kuris suteiktų pasitikėjimo dalyvaujantiems komandos nariams. Entuziazmas yra įkvepiantis bruožas.
 • Aiškumas svarbiausia. Moderatorius turėtų pasistengti kuo tiksliau suformuluoti problemą, klausimą ar situaciją. Tai leidžia dalyviams tikslingai nukreipti savo mintis apibrėžta tema.
 • Svarbu kiekybė, o ne kokybė. Vienas pagrindinių principų yra surašyti kuo daugiau į galvą šaunančių minčių, nors iš pirmo žvilgsnio jos ir nesisieja. Kuo daugiau minčių – tuo didesnė tikimybė rasti tą vienintelę ir tinkamiausią.
 • Nebijokite net ir absurdiškiausių idėjų. Viena iš brainstormo ypatybių – sesijos eigoje kolegos gali papildyti vieni kitų idėjas ir galbūt iš visai netikėtos minties gims subrandinta, įgyvendinti paruošta idėja.
 • Venkite kritikos. Paskutinis ir nemažiau svarbus patarimas – nekritikuokite tol, kol nėra pasiektas idėjų gryninimo etapas. Kritika gali išgąsdinti ir priversti žmogų susilaikyti nuo kūrybingų minčių.

Kokią techniką pasirinkti?

Pačių technikų, kaip organizuoti brainstormą, yra labai daug ir įvairių. Apžvelgsiu tris, mano nuomone, efektyviausias.

 • Minčių žemėlapis (Mind mapping).

Tuščio lapo centre parašykite problemą ar raktažodį. Nuo jo tarsi spindulius veskite galimus problemos sprendimo būdus ir kilusias mintis. Surašykite kuo daugiau idėjų ir tuomet pradėkite jų atranką. Pabandykite rasti kuo nors panašias mintis ir jas sujungti. Toks gryninimo procesas atves jus iki tinkamiausio varianto. Šios technikos pliusas – ji puikiai veikia ir individualioje kūrybinio mąstymo sesijoje.

 • Minčių šturmas (Brainwriting)

Šios technikos konceptas taip pat paprastas: pirma, sesijos moderatorius ar projekto vadovas pateikia idėją, tada popieriaus lapas su užrašyta idėja siunčiamas kiekvienam dalyviui iš eilės. Kiekvienas iš dalyvaujančių žmonių turi papildyti jau esamą arba parašyti naują idėją. Toks procesas vyksta tol, kol apsukami keturi ar penki ratai, o jo rezultatas – begalė įdomių idėjų. Čia svarbu papildyti jau išgirstas idėjas, nes taip kiekvienas komandos dalyvis įneša savo dalį kuriant finalinį konceptą.

 • Tinklelis (Grids)

Tinklelio technika paremta kombinacijų principu. Joje sesijai vadovaujantis asmuo viršutinėje lapo eilutėje ir pirmame stulpelyje užrašo tą pačią idėją. Į tinklelį tuo pačiu principu surašomos ir kiekvieno komandos nario išsakytos idėjos. Tuomet prasideda idėjų kombinavimas: kiekviena mintis iš kiekvienos eilutės jungiama su mintimi iš stulpelio. Taip, pradėję su keturiomis idėjomis, brainstormo pabaigoje turėsite šešiolika naujų ir netikėtų sprendimų.

Brainstormo pabaiga

Labai svarbu, jog kūrybinių minčių generavimo sesija baigtųsi diskusija ir apibendrinimu. Tai leidžia tiek dalyviams, tiek vadovavusiam žmogui aiškiai įvertinti ir išgryninti rezultatą.

Minčių lietus yra puikus laiko patikrintas būdas pasitelkus kolegas sukurti unikalių idėjų. Tereikia nebijoti rizikuoti ir eksperimentuoti. Planuodami kitą kūrybinio mąstymo sesiją, skirkite laiko pasiruošti, o jos metu išklausykite nestandartines mintis. Kas žino, gal būtent taip gims kita geniali idėja.

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Privatumo politika